Start | Bibliografia | Laboratoria | Autorzy

 

Diagramu Przep³ywu danych - CELE
  • Okre¶lenie kluczowych obiektów zewnêtrznych bêd±cych w interakcji z firm± (systemem);

  • Okre¶lenie kluczowych procesów wystêpuj±cych w firmie;

  • Okre¶lenie sposobu przep³ywu informacji i danych pomiêdzy procesami;

  • Identyfikacja pakietów danych na tyle istotnych, ¿e powinny byæ przechowywane w magazynach danych.

Diagram Przep³ywu Danych - podstawowe bloki sk³adowe i regu³y konstrukcji

BLOKI SK£ADOWE DIAGRAMU

W zale¿no¶ci od wybranej metodologii mo¿emy korzystaæ z ró¿nych symboli przedstawiaj±cych elementy sk³adowe diagramu. Niniejszy opis diagramu DFD wykorzystuje metodologiê Ganea-Sarsona.

Podstawowe bloki sk³adowe diagramu DFD s± przedstawione poni¿ej.

Symbol procesu

Symbol obiektu zewnêtrznego (terminatora)

Symbol magazynu danych

Symbol przep³ywu

PROCES

Proces jest zbiorem funkcji, które zajmuj± siê przetwarzaniem. Proces pobiera “co¶” na wej¶ciu, przetwarza a nastêpnie generuje przep³yw na wyj¶ciu.

Przyjmij zamówienie – zbiór funkcji odpowiedzialnych za pobranie informacji nt. kontrahenta, zamawianego produktu lub us³ugi, ilo¶ci zamawianych pozycji etc. Po pobraniu informacji proces Przyjmij zamówienie zapisuje informacje w magazynach danych Klienci oraz Zamówienia a nastêpnie przesy³a informacje do procesu odpowiedzialnego za realizacjê zamówienia.

Oblicz podatek - zbiór funkcji odpowiedzialnych za pobranie informacji nt. podatnika np. z PIT’u a nastêpnie przetworzenie tych informacji wg algorytmu ustawy o podatku dochodowym i obliczenie warto¶ci podatku jak± podatnik powinien odprowadziæ do Urzêdu skarbowego.

OBIEKT ZEWNÊTRZNY (terminator)

Terminator symbolizuje obiekty zewnêtrzne wobec systemu. Zwykle jest to osoba lub firma, z któr± organizacja siê komunikuje. Przyk³adowo w przypadku firmy takiej jak Placówka Sprzeda¿y Detalicznej obiektami zewnêtrznymi s±: Klient (konsument), Dostawca (hurtownik), Bank.

Obiektem zewnêtrznym mo¿e byæ równie¿ inny dzia³ firmy, z którym system siê komunikuje lub pracownik firmy, który pobiera lub przekazuje dane do systemu.

 

MAGAZYN DANYCH

Magazyn danych jest symbolem miejsca, gdzie przechowywane s± dane istotne dla firmy. Magazyn s³u¿y do buforowania danych wykorzystywanych przez kilka procesów w przypadku braku wspó³mierno¶ci czasowej.

Nazwa magazynu to liczba mnoga od nazwy pakietów przenoszonych przep³ywami do i z magazynu. Docelowo magazyn danych jest zwykle implementowany jako plik bazy danych. W pocz±tkowej fazie modelowania systemu magazynem danych mog± byæ równie¿ inne obiekty takie jak segregator, szafa z dokumentami etc.

Nale¿y pamiêtaæ, ¿e magazyn danych jest struktur± statyczn±. Oznacza to, ¿e dane nie wychodz± z magazynu dopóki nie za¿±da tego proces. Ponadto magazyn nie ulega zmianie je¿eli pakiet wychodzi z magazynu – jest to tzw. odczyt nieniszcz±cy. Innymi s³owy kopia pakietu jest pobierana z magazynu, a stan magazynu pozostaje bez zmiany.

PRZEP£YW

Przep³yw przedstawia proces przenoszenia pakietów informacji pomiêdzy elementami systemu lub pomiêdzy obiektami zewnêtrznymi oraz systemem. Przep³yw przedstawia dane w ruchu podczas gdy magazyn danych przedstawia dane w spoczynku. Nazwa pakietu reprezentuje znaczenie pakietu poruszaj±cego siê wzd³u¿ przep³ywu. Nale¿y pamiêtaæ, ¿e w modelu fizycznym systemu, tzn. modelu, który przedstawia stan obecny organizacji dla której chcemy zaprojektowaæ system na przep³ywach oprócz pakietów informacji mog± pojawiæ siê równie¿ obiekty fizyczne.

GRAMATYKA DIAGRAMU

W przypadku diagramów DFD istnieje zbiór regu³ mówi±cych o zasadach poprawnego tworzenia diagramu.

  • Brak komunikacji pomiêdzy obiektami zewnêtrznymi.

  • Brak komunikacji pomiêdzy magazynami danych – magazyn danych komunikuje siê z procesami.

  • Brak komunikacji pomiêdzy obiektami zewnêtrznymi oraz magazynami danych.

  • Brak czarnych dziur. Czarn± dziur± jest proces, który pobiera na wej¶ciu pakiety informacji a nie generuje nic na wyj¶ciu.

  • Brak magicznych procesów. Magicznym procesem jest proces, który nic nie pobiera na wej¶ciu a na wyj¶ciu generuje przep³yw.

Diagram Przep³ywu Danych - Tworzenie diagramu DFD

DIAGRAM KONTEKSTOWY

Tworzenie diagramu przep³ywu danych rozpoczynamy od okre¶lenia obiektów zewnêtrznych i stworzenia diagramu kontekstowego.

Diagram kontekstowy to szczególny przypadek DFD, na którym pojedynczy proces reprezentuje ca³y modelowany system. Podobnie jak to mia³o miejsce w diagramie hierarchii funkcji przechodzimy od ogó³u do sytuacji szczegó³owej. W dalszych dzia³aniach stosujemy zasadê dekompozycji.

Diagram kontekstowy przedstawia proces komunikacji obiektów zewnêtrznych z systemem.

Przyk³adowy diagram kontekstowy dla hipotetycznej firmy zajmuj±cej siê sprzeda¿± ksi±¿ek jest przedstawiony poni¿ej.

 

 

DIAGRAMY NI¯SZYCH POZIOMÓW

Po stworzeniu diagramu kontekstowego przechodzimy na tak zwany poziom "0", gdzie dekomponujemy proces wystêpuj±cy na diagramie kontekstowym na zbiór kluczowych procesów wystêpuj±cych w firmie. Ka¿dy z procesów zajmuje siê obs³ug± jednego lub wiêcej przep³ywów.

W kolejnych krokach procesy zidentyfikowane na poziomie "0" s± dalej dekomponowane a¿ do momentu, gdy poszczególne procesy mog± zostaæ opisane w tak zwanych minispecyfikacjach procesów.

Zbalansowane DFD

Diagramy powinny byæ zbalansowane. Wszystkie przep³ywy, które pojawi³y siê na diagramie poziomu wy¿szego powinny siê znale¼æ na diagramie poziomu ni¿szego. Ponadto na ni¿szym poziomie pojawiaj± siê dodatkowe przep³ywy pomiêdzy procesami i magazynami danych oraz pomiêdzy nowymi procesami, które pojawi³y siê w wyniku dekompozycji procesów wy¿szego poziomu.



Start | Bibliografia | Laboratoria | Autorzy